Jak być bardziej zadowolonym w pracy, która nie jest pasją?



Jeśli pracujesz w pracy, która zasadniczo jest poprawna – nie jest Twoją pasją ale też nie jest powodem do zmartwień –  to jesteś jedną z wielu osób, które tak mają.
Nie każda praca i nie dla każdego musi być pasją, zgodnie z obecnie obowiązującymi trendami. Warto jednak podjąć kroki, które pozwolą na większe spełnienie i zadowolenie z obowiązków w obecnym  miejscu zatrudnienia
 
Zgodnie z podpowiedziami z artykułu w „Psychologies” Spring 2019 podjęcie kilku prostych działań, pozwoli  na uzyskiwanie szczęścia i spełnienia z aktualnie wykonywanych zadań.
Oto kilka prostych rad:

1)  
Zdefiniuj znaczenie pracy  dla siebie
Jakie znaczenie dla Ciebie ma Twoja praca? Z jakiego powodu praca, którą wykonujesz jest ważna dla Ciebie albo dla innych? Oprócz tego, że musisz ją wykonywać znajdź faktyczny powód, dla którego Twoje działanie jest ważne. Istotne jest, aby znaleźć własną odpowiedź, np. rozwijanie kreatywności, pomaganie innym albo po prostu dla pieniędzy, które zapewniają utrzymanie rodzinie, pozwalają na realizację pasji, zainteresowań poza pracą.

2)  
Zdefiniuj 2-3 zadania do zrobienia w ciągu dnia, następnie doceń się za ich wykonanie, przyznaj sobie nagrodę. To może być krótka przerwa po wykonanym zadaniu, coś przyjemnego, co nie zaburzy pracy a jednocześnie będzie miłym akcentem  – celebracją małego sukcesu

3)  
Zadbaj o swoje miejsce pracy. Uporządkuj je, dodaj jakieś personalne dodatki. Jak pokazują badania „zewnętrzny porządek odpowiada wewnętrznemu spokojowi”. W miarę możliwości postaw w przestrzeni roślinkę albo przynajmniej zdjęcie, obrazek przedstawiający zieleń.

4)  
1-sza godzina pracy – skup się na wykonaniu najważniejszych zadań. Wydaje się, że niekoniecznie atrakcyjne zadania staną się bardziej atrakcyjnymi, jak będziemy sobie robić przerwy dla urozmaicenia. Okazuje  się, że jednak nie. Im bardziej jesteśmy skupieni i skoncentrowani na wykonaniu konkretnych obowiązków, tym bardziej wzrasta poczucie dobrze spędzonego czasu.

Od siebie dodałabym jeszcze

5)  
Zbuduj, co najmniej, poprawne relacje z kolegami z zespołu. Przyjemniej przychodzi się do miejsca, gdzie panują życzliwe stosunki i można zamienić parę zdań na tematy prywatne niż tam, gdzie ludzie ledwo się rozpoznają lub są pozycją w grafiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *