Jak sobie radzić na rynku pracy? #1 wskazówki dla osób bezrobotnych, zwolnionych, szukających pracy
W poprzednim wpisie artykuł opisałam sytuację na rynku pracy z marca i początku kwietnia 2020. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy? Pokrótce; z 39 edycji „Monitora Rynku Pracy” przeprowadzonego przez Randstad wynika, że co 4 Polak boi się utraty pracy. Około 40% obawia się zmiany wynagrodzenia. Połowa z tych, którzy obawiają się o utratę pracy uważa, że trudno będzie znaleźć taką sama lub lepszą pracę w ciągu pół roku. https://www.randstad.pl/
Są jednak sektory nadal poszukujące specjalistów i menedżerów. To m.in. branża medyczna (gdzie nie zawsze trzeba mieć wykształcenie medyczne), e-commerce, sektor nowoczesnych usług dla biznesu, logistyka czy IT. Z sondażu: „Puls rynku pracy specjalistów i menedżerów”, który w pierwszej połowy kwietnia zrobiła firma Antal, wynika, że niemal połowa firm w handlu, marketingu i w produkcji nadal prowadzi rekrutacje na stanowiska średniej i wyższej kadry menedżerskiej https://www.rp.pl/. Podsumowując, obawy nadal są, sytuacja się zmienia, uczymy się żyć w takich zmieniających się realiach, więc nie pozostaje nic innego jak zaadaptować się do zmian podejmując określone działania.
Jeżeli pozostajesz dłużej bez pracy albo straciłeś ją w wyniku Covid-19 warto przeanalizować poniższe punkty. Pomogą odnaleźć się w tej szczególnie niekorzystnej dla wszystkich sytuacji. Oto, co warto zrobić;
1). Uświadomić sobie, że proces poszukiwania pracy mocno wpływa na poczucie sprawstwa i samoocenę. Stąd potrzeba bycia wyrozumiałym i życzliwym dla siebie. To nie jest Twoja wina i z Tobą jest wszystko w porządku. Trzeba działać. Wg analityków liczba bezrobotnych będzie się zwiększać, więc należy połączyć wyrozumiałość dla siebie z podejmowaniem inicjatywy i poszukiwaniem zatrudnienia bez dorabiania ideologii na temat swoich kompetencji.
2). Pomyśl, w jaki sposób możesz aktualnie zarobić. Popytaj znajomych, rodzinę, czy są jakieś miejsca, gdzie możesz znaleźć zatrudnienie i mieć jakikolwiek przychód. Zdaję sobie sprawę, że to dla wielu osób będzie trudne, może to oznaczać propozycje zatrudnienia poniżej kwalifikacji i oczekiwań finansowych.
3). Jeżeli praca w Twojej branży nie jest możliwa albo właśnie straciłeś tam zatrudnienie to pomyśl o przekwalifikowaniu i poszukaniu w obszarach, gdzie aktualnie jest większe zapotrzebowanie. To nie musi być długoterminowa decyzja. Sytuacja jest na tyle niepewna (nie wiemy jak długo potrwa pandemia i co się jeszcze wydarzy) dlatego warto pomyśleć o jakimkolwiek zatrudnieniu.
4). Poszukaj tam, gdzie jest najłatwiej i najszybciej dostać zatrudnienie. Niekoniecznie to musi być praca marzeń. Łatwiej szukać czegoś docelowego albo zgodnego z profilem z pozycji kiedy ma się stały przychód na konto niż z zachwianym poczuciem bezpieczeństwa w sytuacji ogólnie panującego pesymizmu na rynku pracy.
5) Wiele firm nadal poszukuje pracowników (o branżach pisałam powyżej), dlatego warto wysyłać aplikacje, dzwonić. Aktywność w roli kandydata jest bardzo istotna, jeżeli jest podany telefon warto porozmawiać i zorientować się w swoich szansach na zatrudnienie.
6). Być może myślałeś już wcześniej o starcie własnego projektu, biznesu. To jest ten moment, warto zacząć online, od pisania bloga albo oferowania usług, produktów online.
7). Wykorzystaj możliwie efektywnie ten czas nie tylko na poszukiwania ale też na szkolenie i rozwój własnych kompetencji. Możesz korzystać z wielu kursów, webinarów, darmowych szkoleń. Na stronach takich jak https://www.coursera.org/, https://www.udemy.com/ można znaleźć wiele kursów z różnych dziedzin. Dobrym źródłem pozyskania wiedzy są media społecznościowe, gdzie wielu specjalistów przekazuje swoja wiedzę online w postaci webinarów, live-ów, e-booków, kursów online itp.
Zakładam, że wiesz już CO robić, teraz przejdźmy do JAK? W jaki sposób szukać pracy?
- Najlepiej sprawdzają się rekomendacje, dlatego jeszcze raz podkreślę, warto pytać otoczenie o możliwości pracy.
- Poszukaj za pomoc ogłoszeń na profesjonalnych portalach, jest ich sporo. Takie wyszukiwarki jak np. indeed.com kumulują oferty z różnych portali.
- Poprzez dostępne akcje, ostania – aktualna na Linkedin to akcja w której poszukujący ogłaszają się z #: #szukampracy. Znajdują się tam również informacje od pracodawców, którzy poszukują współpracowników.
- Niezależnie od sposobu docierania do informacji, potrzebujesz również profesjonalnie przygotowanego cv i profilu na portalach zawodowych np. Linkedin. Jeżeli chodzi o ten temat, szerzej się nim zajmę w następnym wpisie
- Poszukaj wsparcia online. Wielu psychologów, doradców, coachów, headhunterów oraz firm oferuje teraz darmowe sesje konsultacji kariery oraz wsparcie w poszukiwaniu pracy. Informacje o dostępności ekspertów w tej dziedzinie są na facebooku, Linkedinie.
- Jeżeli właśnie zostałeś zwolniony a pracodawca oferuje taką możliwość skorzystaj z programu outplacement. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy w napisaniu cv albo przygotowaniu do rozmów. Konsultant, który wspiera w procesie poszukiwania pracy może pomóc w określeniu Twoich mocnych stron, kompetencji jak również w odkryciu nowych obszarów poszukiwania. Być może to będzie początek transformacji zawodowej.
Zdaję sobie sprawę, że w tak niesprzyjających okolicznościach poszukiwanie pracy jest szczególnie utrudnione. Dlatego warto mieć wokół siebie osoby wspierające, kibicujące, które pomogą nam przejść przez ten trudny moment. Nie zamykaj się ze swoim problemem w czterech ścianach bo to pogłębia trudne emocje, poszukaj pomocy, wsparcia w tym procesie.
Osoby potrzebujące takiego wsparcia albo chcące przedyskutować swoją bieżącą sytuację zapraszam do kontaktu i umówienie się na darmową, 30 minutową sesję online. Podaję link do kalendarza https://calendly.com/izapatronska/30min
Jak mówi Albert Camus „Trzeba działać, żeby samego siebie poznać”, więc do dzieła! 😊