Referencje – najczęściej zadawane pytania.

coaching kriery

Referencje zwiększają wiarygodność danej osoby. Tak jak w branży handlowej rekomendacje innych wpływają na nasze decyzje zakupowe, to w przypadku podejmowania decyzji o zatrudnieniu kandydata referencje stanowią ważny  element w decyzji o związaniu się z danym pracownikiem.

W przypadku stanowisk tzw. niższych kandydat może zostać poproszony o doniesienie już na pierwszych etapach rozmowy świadectw pracy – do wglądu. W przypadku stanowisk wyższych nie ma takiej praktyki, często za to sprawdza się referencje.

Warto w cv stworzyć taką przestrzeń i podać osoby, które skłonne są potwierdzić pozytywną opinię o nas jako pracowniku. Bardzo ważne jest potwierdzenie pozytywnej opinii. Zdarzyło się w mojej praktyce rekrutacyjnej, że osoby  wskazane do kontaktu niekoniecznie rekomendowały kandydata do pracy lub podawały informacje niekorzystne dla niego.

Zastanówmy się zatem, kto powinien o nas świadczyć przyszłemu pracodawcy oczywiście mając na uwadze to, że im bliżej współpracowaliśmy z osobami, które podajemy, tym  referencje stają się bardziej wiarygodne.

 

Kto powinien być na  liście referencyjnej?

Nasi przełożeni, ich przełożeni, osoby z którymi współpracowaliśmy, mogą to  być nasi klienci zarówno wewnętrzni w firmie jak i zewnętrzni. Wszystkie osoby wskazane w aplikacji powinny być poinformowane o możliwości udzielania dodatkowych informacji pracownikom innych firm.

 

Jakie dane podawać w cv?

W aplikacjach można znaleźć  sformułowania od „dostępne na życzenie” do podawanych szczegółowych danych personalnych. Najlepiej podać imię i nazwisko, stanowisko zajmowane w firmie, rodzaj relacji służbowej z kandydatem, nr telefonu, o którym wiemy, że jest aktualny. W przypadku kiedy dana osoba już w tej firmie nie pracuje można dopisać przed stanowiskiem – ex.

 

Jaki rodzaj referencji wybrać –  pisemne czy ustne?

Jeżeli nie mamy ustnych, to oczywiście pisemne  także  mają znaczenie. Pracodawca może potwierdzić, że dana osoba pracowała na określonym stanowisku w danym czasie, w określonej firmie. Często w takim piśmie wymieniane są obowiązki kandydata. Co do wartości opisów jakości świadczenia pracy można mieć wątpliwości. W pismach pojawić się mogą sztampowe sformułowania, które łatwo znaleźć we wzorach dostępnych w internecie. Zdarza się, że pracownicy sami wypisują sobie referencje a pracodawca je tylko podpisuje. Dlatego wartość pisemnych referencji może być niżej oceniana. Na pewno nie są tak „mocne” jak ustne.

 

Czy załączać pisemne referencje do wysyłanych aplikacji?

Raczej nie, chyba, że pracodawca o nie poprosi, to należy załączyć. Można w cv napisać informacje o posiadanych referencjach.

 

Jak wygląda sytuacja od strony ochrony danych osobowych i RODO?

Zasada jest taka, że osoby wymienione w cv lub podane ustnie przez kandydata powinny wiedzieć o tym, że mogą być poproszone o udzielenie dodatkowych informacji o byłym pracowniku dla procesów rekrutacyjnych.

Zgodnie z zaleceniami  podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat może być poproszony  o podpisanie oświadczenia (aktualnie się tego nie praktykuje), w którym potwierdzi, że osoby wymienione do udzielenia referencji są poinformowane o fakcie kontaktu z innymi firmami w związku z prowadzonymi procesami rekrutacyjnymi.

 

Czy pracodawca może sprawdzać referencje bez informowania kandydata?

Prawnie jeszcze może, nie ma żadnych zakazów. Pytanie na ile to jest etyczne wobec kandydata i czy osoba, do której zadzwoni wyrazi zgodę na przekazanie  informacji o swoim byłym pracowniku. Mamy wtedy opinię jednej strony, kandydat nie ma szansy wyrazić swojej i w razie  niekorzystnej dla niego podać kontrargumentów.

 

O co może pytać przyszły pracodawca osoby wskazane do udzielenia referencji?

Potwierdza informacje zawarte w cv: o okresie zatrudnienia, stanowisko, rodzaj wykonywanych zadań.

Przedmiotem rozmowy jest również  sposób rozwiązania umowy o pracę, czyli powód odejścia z firmy. Pracodawcę interesuje jak się współpracowało z kandydatem, co go wyróżniało, jak reagował na sytuacje stresujące, jak sobie radził z wykonywaniem obowiązków, czy spełniał oczekiwania przełożonego/pracodawcy. Często pojawia się pytanie, czy dana osoba rekomendowałaby go do pracy na danym stanowisku. Czasami się zdarza, że pojawia się również pytanie o ponowne zatrudnienie na tym samym stanowisku.

Dodatkowo w trakcie konwersacji były pracodawca może usłyszeć pytanie; czy jest coś o czym powinien wiedzieć przyszły pracodawca przed zatrudnieniem nowego pracownika.

One Response to “Referencje – najczęściej zadawane pytania.

  • I¡¦m not positive where you are getting your information, however good topic. I needs to spend some time learning much more or working out more. Thanks for excellent info I used to be searching for this information for my mission.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *