Rozmowa rekrutacyjna – przygotowanie.


Przychodzi taki szczęśliwy moment, kiedy otrzymujemy informację że jesteśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Hurra! Czekaliśmy na to długo, a więc teraz należy wziąć się do pracy i odpowiednio przygotować do takiego spotkania.

 

Co powinno się przygotować przed rozmową?

 

  1. Informacje na temat firmy.

     Dowiedz się jak najwięcej o firmie, minimum – to przeczytanie wiadomości w internecie – strona internetowa firmy, informacje prasowe, różne fora poświęcone pracy w firmach, opinie na portalach społecznościowych. Zorientuj się, czy w Twoim otoczeniu są osoby, które tam pracują (znajomi, znajomi znajomych). Od nich dowiesz się dużo na temat charakteru pracy, atmosfery, kultury oraz plusów i minusów pracy w tej firmie.

 

  1. Ogłoszenie o pracę – obowiązki i oczekiwania.

     Przeanalizuj obowiązki pod kątem własnych doświadczeń, jak będziesz odpowiadał na pytania opisując posiadane doświadczenie w kontekście oczekiwanych zadań. Przeczytaj dokładnie swoje CV i każdą umiejętność, szczególnie tą, która jest w zakresie oczekiwanych przez pracodawcę, poprzyj konkretnymi przykładami. Przykłady te, to sytuacje w których ujawniła się ta umiejętność. Powinny być takie, z którymi sobie zarówno poradziłeś, czyli sukcesy, ale też takie które były porażkami. Pracodawca nie jest szczególnie zainteresowany, żeby się dowiedzieć jak bardzo Ci się nie udało. Interesuje się bardziej Twoimi sposobami na radzenie sobie z problemami.

 

  1. Kluczowe wnioski na Twój temat.

     Przemyśl sobie do jakich wniosków na Twój temat powinien dojść pracodawca. Staraj się tak dobrać argumenty, żeby umiejętnie, jasno i spójnie przekazać komunikat o sobie. To są zarówno przykłady, które użyjesz, jak i opis Twojej dotychczasowej pracy i osiągnięć, szkoleń, przebiegu kariery. Jeśli pracodawcy zależy na osobie np. dobrze zorganizowanej (wiesz to już z ogłoszenia), to przykłady, działania, osiągnięcia powinny akcentować ten aspekt Twoich możliwości.

 

  1. Ustalenie informacji, które nie chcesz/nie możesz powiedzieć.

     Nie chodzi o ukrywanie informacji czy mówienie nieprawdy. Chodzi  bardziej o utrzymanie granic prywatności, granic interesów firmy w której pracujesz. Niekoniecznie musisz chcieć się dzielić informacjami osobistymi typu status matrymonialny, plany rodzinne, plany biznesowe firmy czy jej strategia marketingowa. Przygotuj sobie dokładne odpowiedzi, jeżeli pojawią się takie pytania, czy naciski ze strony przyszłego pracodawcy, aby na takie pytania odpowiedzieć. Przyznaj, że na pewne kwestie nie możesz odpowiedzieć. Jeżeli chodzi o prywatne tematy, rekruter nie powinien zadawać takich pytań, aczkolwiek zdarza się i dlatego potrzebna jest przygotowana odpowiedź.

 

  1. Odpowiedzi na trudne pytania.

     Oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich pytań i w związku z tym przygotować każdej odpowiedzi. Z drugiej strony, dla każdego inne pytanie może stanowić wyzwanie. Zdiagnozuj sobie, jakie kwestie w Twoim życiorysie mogą budzić wątpliwości i staraj się tutaj mieć jasną, wyczerpującą informację. Pamiętaj, że jeśli po udzieleniu lakonicznej odpowiedzi kwestia nadal będzie budzić wątpliwości – to będzie drążona, szczególnie przez wnikliwego rekrutera. Sytuacje, które mogą wymagać dodatkowego wyjaśnienia to: przerwy w zatrudnieniu i co pomiędzy nimi się działo, pozostawanie bez pracy, nagła zmiana branży, powrót do poprzedniej, krótkie okresy zatrudnienia (po parę miesięcy) u jednego pracodawcy, niedokończona nauka, częste zmiany w istotnych kwestiach praca, edukacja. Nie chodzi też o to, żeby kłamać, czy pomijać istotne informacje tylko umieć uzasadnić trudne decyzje.

 

  1. Naucz się informacji ze swojego cv.

     Brzmi absurdalnie? Może tak, ale jeszcze dziwniej jest zaskoczyć kogoś informacją z jego własnego cv (zdarzało się). Szczególnie w sytuacjach, gdzie jest dużo różnych informacji, zmian pracodawcy. Może nie należy wkuwać na pamięć dat zatrudnienia, nie o to chodzi. Dobrze wiedzieć, jakie prace i gdzie się wykonywało, dlaczego były takie wybory i co z tego wynika teraz.

 

  1. Sposób odpowiadania.

     Stosuj pozytywne sformułowania w odpowiedziach, np. “nie jestem leniwy” zastąp “jestem pracowity” i tym podobne. Dlatego, tak ważne jest przygotowanie konkretnych sformułowań, aby później w sytuacji oceny nie pojawiły się niepotrzebne słowa. Należy również wyeliminować sformułowania typu “obawiam się”, “nie wiem”, “poświęcić”, “spróbuję”, “aż”, dopiero”, “niestety”, “nigdy”, “zawsze”, “każdy”. Używanie ich w odpowiedziach podważa pewność tego, co mówisz.

 

  1. Pytania do rekrutera.

     Dobrze przygotowane pytania świadczą o przygotowaniu do rozmowy i świadczą też o tym, jakim pracownikiem będziesz. Podkreślą np. Twoją zdolność analitycznego myślenia. Przygotuj pytania, które chcesz zadać. Mogą to być kwestie związane z tym;  jak będzie wyglądała praca na twoim stanowisku?, jaki jest zespół?, podział zadań? jak wygląda to w strukturze firmy? jakie są możliwości rozwoju w firmie, przewidziane szkolenia?

 

  1. Miejsce spotkania i ubiór.

     Temat, być może przegadany, nie mogę go jednak pominąć. Jeżeli chodzi o miejsce, to warto sprawdzić, gdzie dokładnie odbędzie się rozmowa i opracować dojazd (uwzględniając godziny szczytu i inne okoliczności – uroczystości, blokady, wydarzenia sportowe), ewentualnie sprawdzić czy są jakieś miejsca do parkowania. Najlepiej zawsze założyć rezerwę czasową na ewentualne nieoczekiwane okoliczności. Spóźnienie od razu stawia nas w gorszym świetle,  o ile w ogóle nie grozi nam eliminacją w danym procesie.

Ubiór – wiadomo schludnie, elegancko, profesjonalnie. Jest wiele poradników na ten temat. Niemniej, szczególnie, gdy mamy możliwość podpytania znajomych jaka panuje atmosfera w firmie możemy bardziej dostosować się do panującej tam kultury. Zdarza się, że są takie miejsca, gdzie garnitur, czy kostium wyglądają niestosownie (np. branża rozrywkowa). Jeżeli dowiemy się więcej o firmie, na pewno będziemy wiedzieć jak się ubrać, czy bardziej, czy mniej formalnie.

 

Jeśli opracujemy to wszystko, to zredukujemy sobie automatycznie pewien poziom stresu, który mógłby się pojawić na rozmowie. Trudno, go całkowicie wyeliminować, szczególnie jak nam zależy. Bądźmy też przygotowani na sytuacje, które mogą nas zaskoczyć, w końcu nasi rozmówcy też chcą zobaczyć jak reagujemy w trudnej sytuacji. Zupełny luz źle świadczy o motywacji.

Im lepsze przygotowanie tym zwiększamy szanse na znalezienie się w kolejnym etapie procesu rekrutacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *