Zapytaj przyszłego pracodawcę o „TO”, zanim powiesz TAK.
Dostępność do ofert pracy jest ogromna. Aktualnie na stronie www.pracuj.pl jest 42 610 ofert pracy, z czego prawie 30 tysięcy dotyczy stanowisk specjalistycznych. Aplikacje i portale ułatwiają możliwość odpowiadania na ogłoszenia poprzez naciśnięcie przycisku „Aplikuj” i szybkie wysłanie cv. Może to oznaczać dla wielu że jak „coś” wpadnie nam w oko, to odpowiadamy.
Z drugiej strony jak pytam Klientów, w jakich firmach chcieliby pracować, to rzadko się zdarza, że ktoś ma sprecyzowaną listę firm lub nawet branż, w których widzi się w roli pracownika. Liczy się znalezienie pracy. W sytuacji, gdy nie mamy zatrudnienia determinacja może być zrozumiała, potrzebujemy środków do życia. Niektórzy podchodzą do tego na zasadzie, znajdę cokolwiek i ewentualnie dalej będę szukać. Z drugiej strony koncentracja na znalezieniu pracy i chęć odpowiedniego zaprezentowania siebie sprawiają, że nie dajemy sobie możliwości na sprawdzenie pracodawcy. Czy warto inwestować energię, czas, zaangażowanie w wiązanie się z firmą, która nam średnio pasuje?
To pewnie zależy od możliwości. Jeżeli są, to warto dowiedzieć się więcej by nie minąć się z oczekiwaniami. Poszukiwanie informacji w internecie to jedna opcja i o niej pisałam w artykule „Rozmowa rekrutacyjna – przygotowanie”. Drugą opcją jest podpytanie pracowników – znajomych pracujących w danej firmie, za co cenią pracę, co im się podoba, itd.
Trzecia kwestia, o której traktuje ten artykuł, to zadanie odpowiednich pytań na rozmowie rekrutacyjnej. Powinny to być pytania o kluczowe dla nas kwestie. O co zapytać aby zweryfikować, czy dana firma pasuje do nas, do naszych oczekiwań?
Podstawowe informacje (zakres pracy, odpowiedzialność, uposażenie, szkolenia)
- Jak wygląda zakres obowiązków?
- Jak przedstawia się zakres czynności?
- Jak wygląda odpowiedzialność na danym stanowisku?
- Jak to stanowisko jest usytuowane w strukturze? Komu podlega? Do kogo się raportuje?
Częściowo już z samej rozmowy powinny wynikać takie informacje, ale nawet na koniec można poprosić o podsumowanie.
- Jak wygląda okres wdrożenia w firmie?
- Jak przedstawiają się szkolenia?
- Jakie jest wynagrodzenie? Jak wygląda system premiowy? Co jest premiowane?
- Jakie są dodatkowe benefity w pracy w danej organizacji?
- Jakie są przewidziane narzędzia pracy?
Cel, kultura organizacyjna i wartości firmy/przełożonego
Jaki cel ma firma? Co robi? Czy to jest to zgodne z naszym celem? Dla wielu osób branża, to co firma tworzy i sprzedaje ma ogromne znaczenie. Ludzie chcą się raczej identyfikować z działaniami firmy, jej produktami albo działalnością dodatkową (wolontariat, akcje społeczne, itp.).
Jeżeli ktoś jest przeciwnikiem palenia to czy będzie szczęśliwy pracując np. w marketingu w firmie tytoniowej? Sądzę, że nie. Pytania, które można zadać w tym zakresie to:
- Co jest głównym celem firmy na ten rok/ na najbliższe kilka lat?
- Co jest celem Pana/Pani działu/zespołu?
Tego typu pytania można zadać w nawiązaniu do informacji, które wyczytaliśmy na stronie internetowej przyszłego pracodawcy.
Jaka jest kultura organizacyjne ale ta prawdziwa stwarzająca realny klimat w firmie? To ona wpływa na atmosferę i sprawia, czy się dobrze czujemy w pracy, czy nie.
Mark Murphy w swoim artykule proponuje zadanie dwóch pytań odnoszących się do kultury organizacyjnej(link do całego artykułu)
- Proszę o podanie przykładu osoby (bez nazwisk), która jest przykładem właściwej postawy w Państwa firmie? Co takiego zrobiła ta osoba?
- Proszę o podanie przykładu, osoby (bez nazwisk), która była lub jest przykładem nieodpowiedniego nastawienia, zachowywała się niezgodnie z kulturą organizacyjną?
Wartości i zasady szefa.
- Co jest dla Pani/Pana (szefa) ważne w pracy?
- Czego oczekuje Pani/Pan od pracowników?
- Za co Pani/Pan docenia swoich pracowników?
Ostatnio przeczytałam artykuł, że kandydatka dostał pracę, gdyż zadała 3 poniższe pytania pracodawcy, co zostało uznane za odważne:
- Dlaczego ma zostać zatrudniona?
- Jakie są mocne strony pracodawcy?
- Nad czym pracodawca pracuje, co chciałaby poprawić?
Są to pytania, które często słyszy kandydat, dlaczego nie miałby usłyszeć pracodawca?
Zanim zdecydujesz się pracować dla danej firmy przeanalizuj informacje o firmie i odpowiedzi pracodawcy na Twoje pytania pod kątem dopasowania do Twoich wartości, stylu życia, priorytetów i oczekiwań. Jeżeli jest spójność, to pozostaje odpowiedzieć TAK!